Veganství – víra v soucitné stravování

Dnešní doba nám poskytuje takřka neomezený výběr potravin. Spolu se zvýšenou spotřebou se však dostavuje i zvýšené plýtvání jídlem, které je nyní plošnou záležitostí napříč civilizací. A právě tento problém s sebou přináší i nové stravovací směry – jedním z nich je veganství.
Veganství jako způsob stravování se vyvinulo z vegetariánství, při kterém z vašeho jídelníčku musí zmizet maso – drůbež, hovězí, vepřové, ryby, a mořské plody. Kromě toho, pravý vegetarián by neměl konzumovat ani výrobky, které maso obsahují. Hranice stravovacích směrů jsou však velmi individuální a záleží na konkrétním jedinci, jak bude ve svých návycích striktní a důsledný.
rajčata lilek cibule
Pokud se rozhodnete být veganem, musíte počítat s tím, že to změní celý váš život. Veganství se totiž netýká pouze jídla, ale zasahuje také do ostatních oblastí, které jsou předmětem spotřeby – kosmetika, oblečení, hygienické a čisticí prostředky, obecně ekologické chování jedince a vztah k naší planetě.
Jídlo. Jako vegan nesmíte konzumovat žádné živočišné produkty – kromě masa je potřeba vyhnout se všem mléčným výrobkům (mléko, sýry, másla, jogurty apod.), vejcím a medu. Je důležité studovat složení všech produktů, protože i např. rostlinné tuky mohou obsahovat stopy mléka a vajec.
zralá rajčata
Vegani žijí v přesvědčení, že všechny živočišné látky obsažené v těchto produktech byly zvířatům odebrány násilím a není tudíž morálně správné je konzumovat a podporovat tak podmínky, ve kterých daná zvířata žila a také umírala.
Kosmetika. Vegani neužívají žádnou kosmetiku, která byla testovaná na zvířatech. Testování kosmetických produktů na zvířecím těle a především kůži, subjektům způsobuje nemalé bolesti a nepříjemnosti, které jsou v některých případech nenávratné.
Oblečení. Z vaší skříně musí nadobro pryč všechny věci vyrobené z kůže, vlněné svetry a samozřejmě i kožešiny. Veganství se v tuto chvíli rozmáhá také do oblasti fair trade a upozorňuje na podmínky, ve kterých probíhá velkovýroba pro obchodní řetězce s běžně cenově dostupným oblečením. Tento způsob práce vegani považují za nelidský a často volají po změně i v tomto ohledu, přestože se týká primárně lidí a ne zvířat.
Hygienické a čisticí prostředky. Speciálně přírodně vyrobené vložky, kondomy nebo prací prášek, jenž nezatěžuje planetu látkami, které po jeho použití zanechává v odpadu? To vše se stane nedílnou součástí vaší domácí hygienické rutiny. Za některé tyto produkty si však bohužel trochu připlatíte.
Veganství je čím dál častěji spojováno i s ekologickými aktivitami a s pohledem na naši planetu jako na křehký svět, který ničíme současnými spotřebitelskými návyky – a právě to je dle veganů třeba změnit. Často je tedy můžeme vidět proti těmto skutečnostem veřejně protestovat za účelem omezení spotřeby plastových obalů, nerecyklovatelných materiálů nebo obecně za změnou postoje k tomu, jakým způsobem lidé žijí na planetě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup