Pěstěný vous

Mnoho mužů v poslední době vyzkoušelo nechat si tvář více či méně zarůst. Někdo u delšího „modelu“ zůstal, jiný se raději vrátil k hladce oholenému image. Každému prostě „sedí“ a sluší něco jiné. Pár rad, jak o vousy posílit „zevnitř“, by ovšem mohlo zajímat vousáče každého typu i věku!

 mladý muž s vousy

Vousy potřebují proteiny!

Podobně jako je tomu u vlasů, také vousy potřebují pro svůj správný růst materiál z proteinů. Jen tak jsou silné, husté, příliš nevypadávají a nelámou se. Kvalitní bílkovinu jim zajistíme, pokud budeme jíst hovězí maso, drůbež, ryby nebo také fazole.

 

Na zdraví vitaminy!

Dále je důležité zajistit vitamíny. Vlasům a vousům prospívají především vitamíny řady B. Hodně důležitý je například B 7 – biotin. Je pro něj používán též název vitamín H. S jeho pomocí se léčí lidé, kteří trpí ztrátou vlasů či vousů. Některá „béčka“ si náš organismus vyrábí sám. Tato schopnost ale s věkem bohužel slábne. Je potřeba tělu pomáhat přísunem vhodných potravin. Jíme vejce, brambory, ořechy a ovesné vločky.

 

Síla z křemíku!

Křemík je stopovým prvkem, který je pro růst vlasů, a tedy i vousů, velice prospěšný. Posiluje pojivovou tkáň. Pomáhá také dát rychleji do pořádku zlomené kosti. Dobrým zdrojem křemíku jsou například okurky, celer, jahody, zelené fazolky nebo mango.

 vousatý senior

Ochrana s antioxidanty!

Pro účinný boj se škodlivými volnými radikály je důležité nezapomínat dodávat našemu organismu antioxidanty. Velice napomáhají k tomu, abychom měli zdravé nehty, kůži a také samozřejmě vlasy a vousy. Ve stravě je potřeba zajistit dostatek omega – 3 mastných kyselin. Jíme semínka (například lněná a konopná). Antioxidanty dodá také listová zelenina nebo i dobrá kvalitní čokoláda.

 

Vhodné bakterie

Je potřeba, aby zkonzumované potraviny byly v těle správně zpracovány a prospěšné látky z nich tak co nejlépe využity. S tím nám pomohou vhodné „hodné“ mikroorganismy. Nalezneme jich dostatek například v probiotických výrobcích. Vhodný je kefír, kvašené zelí, ale i dobré nefiltrované pivko!