Móda 80. let se vrací

Připomeňme si, že 80. léta byly dobou velkého rozvoje. Náš stát sice patřil pod vládu SSSR, ale svět byl v rozkvětu. Osmdesátky, doba, kdy si mladí chodili zatancovat na disco, a kdy si naši mámy nechávali dělat trvalou. Jaké jsou její znaky, podle kterých ji bezprostředně poznáme?
hudba 80tých let.png
Móda 80. let byla pestrobarevná, všechno tančilo nejrůznějšími barvami. Každý chtěl mít svůj osobitý vzhled, který se hodně zveličoval. Doslova se propagovaly upnuté oblečky, které by vystihly křivky žen, ale i mužů. Určitě jedním ze znaků byly džíny, které neskutečně frčely. U nás se daly sehnat jedině v Tuzexu a to si na ně člověk musel šetřit pěkně dlouhou dobu. Mezi džíny se řadí plísňáče, které byly chemicky ošoupané, dále mrkváče, které se ze shora dolů zužovaly. Jejich znakem byly vyšoupané díry. Dnes se k nim dnešní mládež vrací. Džíny co nejvíce nad pas a u kotníku co nejvíce zúžené. V současnosti je k nim nejlepší nosit plátěné tenisky, dříve tomu byly hlavně boty s co největším podpatkem. Právě tyto boty byly také nedílnou součástí pestrobarevných legín, které téměř nechyběly v žádném ženském šatníku. Ženy je nosily ke všem příležitostem. Chodily v nich do práce, na nákupy a hlavně na diskotéky, které se v tu dobu značně rozrostly. Nejlepší bylo, když barvy byly co nejvíce fosforeskující. Vedle bot byl k těmto džínům a legínám nedílnou součástí pásek. Ten musel na první pohled zaujmout, nejlépe s co největší sponou a výraznou barvou. Používal se ke zvýraznění pasu a dnes se k němu vracíme, jen v trochu menší míře. I k legínám se dnes vracíme, jen už nevyhledáváme tolik legíny fosforeskující.
disko koule.jpg
Vedle zmiňovaných kalhot se dále nosily kožené bundy a takzvané džísky. Lidi je nosili bez ohledu na pohlaví. Dneska je samozřejmě najdeme, i když kožené bundy jsou dnes imitace zvířat. Každý rocker měl ve skříni jednu takovou bundu, na které nechyběla řada nášivek, cvočků a spínacích špendlíků. Dodnes se tento trend používá zejména u zmíněných rockerů.
Pokud si sami chcete připomenout, jaká doba to byla, otevřete šuplíky svých rodičů a prolistujte si s nimi fotografie. Určitě se při nich dost nasmějete a oni si s vámi rádi zavzpomínají.