Zahrada nemusí být tvořena jen přízemními květinami, které koncem roku jednoduše zmizí a objeví se až na jaře. Existují možnosti, jak zahradu obzvláštnit keři, které ovšem většinou neplodí, jen kvetou a při vykvetení rozjasní celou zahradu.
Některé keře kvetou na jaře, jiné na podzim, většina ale přes léto. Existují i keře, které jsou sice hezké, ale nekvetou. I když to třeba vynahrazují svými barevnými listy. Těmito keři se zde ale nebudeme zabývat.
Každý keř potřebuje údržbu. Zastřihávání větviček, odstraňování těch mrtvých či planých, odstraňování suchých listů, někdy i odkvetlých částí. I na zálivku či hnojení bývají náročné. Co jaký keř potřebuje, to by Vám měli poradit v každém dobrém zahradnictví.
U keřů nesmíme zapomínat, že bývají napadány různými škůdci. Zejména se jedná o housenky, které se pustí nejdříve do poupat či květů, poté do zbytku rostliny. A i když na jaře vidíte spousty poupat, rostlina nemusí ani vykvést. Stejný problém s kvetením může nastat, když keř nemá dostatek potřebných živin či jeho poupata pomrznou.
Čímž se dostáváme k další důležité věci. K ochraně keřů před pomrznutím. Na zimu je vhodné menší keře přikrývat roštím, jehličnatými větvičkami. Zabráníte tak průniku přímého mrazu před tím, než napadne sníh. Na jaře, když už rostliny odkryjete, dbejte na to, abyste zabránili pomrznutí při chladných ránech. Neuspěchejte odkrývání jen kvůli tomu, že ve dne je krásně. Rána mohou být skutečně ještě mrazivá a poupata na keři by mohla pomrznout. Pak se budete jen divit, proč letos keřík nekvete.
Máte-li malou zahrádku, nic Vám nebrání v tom, použít vyšší druhy k tvorbě živého plotu. Nejen, že když je dobře vytvarujete, poslouží naprosto perfektně jako zábrana před přímými pohledy ze silnice či cesty, ale také ve chvíli, kdy keř rozkvete a okolí zaplaví svou vůní, každý pohled na něj potěší.