Znáte rozdíly mezi americkou a běžnou hypotékou?

Asi není zapotřebí dlouze představovat klasickou hypotéku na bydlení, která je produktem řady bank. Ovšem už jen málo lidí má povědomí o tzv. americké hypotéce. Oba produkty jsou v základu velmi podobné a přitom natolik rozdílné. Víte skutečně, jaký je mezi těmito dvěma úvěrovými produkty rozdíl? Nejen v účelu nebo úrokové sazbě, ale i v maximální výši půjčené částky nebo v době splatnosti. Rozdílů je tedy hned několik, a pokud žádáte o hypotéku poprvé, může být tak trochu problém se v těchto dvou rozdílných úvěrových produktech vyznat.

mince a bankovky

Účelovost

Pokud bychom měli vypíchnout pouze jeden rozdíl, byl by to právě účel. Klasická hypotéka je účelový úvěr, který jak už z názvu vyplývá, si řada lidí bere za konkrétním účelem, nejčastěji je to právě pořízení vlastního bydlení. Nezáleží, zda se jedná o koupi, rekonstrukci nebo stavbu nemovitosti. Oproti tomu americká hypotéka je neúčelovým úvěrem a finanční prostředky z něho můžeme čerpat nejenom na bydlení, ale na veškeré nahodilé větší investice, které nebudeme schopni financovat z vlastních zdrojů. Chcete cestovat, studovat v zahraničí nebo si pořídit nové auto, tak právě v plnění těchto snů dokáže pomoci neúčelová hypotéka.

Úroková sazba

I díky své neúčelovosti je pro mnohé žadatele americká hypotéka lepší volbou. Ovšem právě svoboda, která dává možnost využít klientovi peníze dle svého uvážení, je do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Za pohodlí je zkrátka potřebné se něco málo připlatit.

počítání peněz

U běžné hypotéky je potřeba dokládat na co byly peníze z hypotéky čerpány. Některé banky navíc peníze uvolňují postupně dle fáze výstavby. Tudíž běžný hypoteční úvěr je určený jen a pouze na bydlení, v jiném případě je nesmysl si ho sjednávat. Účelové hypotéky však nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbou, která se v posledních letech nachází hluboko pod 2% a neustále klesá.