Jaký materiál je vhodný na stavbu schodiště

Po schodech chodí naprostá většina z nás každý den. Staly se naprosto běžnou součástí našich životů, které ani není třeba věnovat větší pozornost. Považujeme je za samozřejmé a především za bezpečné. Ačkoliv se totiž můžeme bát například uklouznutí, zvláště pokud jsou schody mokré či namrzlé, jen málokdo se bojí, že se pod ním propadnou.

To je dáno naší celoživotní zkušeností. Takovýchto případů je skutečně mizivé promile, navíc veškerá schodiště KMK Design musí být postavena podle určitých norem, které zajišťují, že skutečně dlouho vydrží a že budou po mnoho let bezpečná pro používání.

schodiste4

Tato bezpečnost je dána dvěma věcmi. Tou první je konstrukce. Architekt i stavitel musí vědět, kam jej mají umístit, a pokud je samonosné, jak jej mají upevnit, aby skutečně drželo. Mezi jejich znalosti patří také znalost jednotlivých materiálů, konkrétně jejich nosnosti a výdrže. Ty pak musí vhodně zkombinovat tak, aby dosáhli maximální možné bezpečnosti.

A právě materiál je druhým podstatným faktorem, který zde hraje roli. A ač je nabídka skutečně široká, zdaleka ne všechny se k tomuto účelu hodí. I když při výběru je samozřejmě velmi důležité především to, zda bude ono schodiště posazené, nebo samonosné.

Není třeba říkat, že v druhém případě, který je běžný v mnoha výškových domech, se škála materiálu, který je možno použít, zužuje. Nejobvyklejšími jsou však beton a dřevo, případně jejich kombinace. Uplatní se také kov, avšak ten najdeme především u vnějších schodišť, neboť není ani zdaleka tak příjemný pro chůzi.

schodiste1

Konečný výběr závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je celková konstrukce domu. Zde je nutné umožnit bezpečné napojení. Dále je třeba také zvážit estetickou stránku věci. Například v moderní budově, plné chromu a lesku, nebude dřevo zrovna nejvhodnější.

Jak je vidět, je zde mnoho věcí, které je při výběru nutné zvážit. Ale věřte, že to rozhodně má význam, a to jak pro vzhled, tak především pro bezpečnost. A to je to nejdůležitější.