Důležité momenty v životě našich malých lásek

Nespěchejte na ně

„To já v jeho věku, už jsem dávno chodila na nočník,“ říká vám teta či tchyně pokaždé, když přijedete na návštěvu. A možná že i vy sama jste si myslela, že od roka už žádné plíny potřebovat nebudete, protože vaše skvělé dítko pochopí, kam se dělá bobek. Jenomže rok už je dávno pryč a nočník je tabu, protože při pokusech o posazení na něj, přichází řev a odpor. Stejně tak vás možná znervózňují věty jako: „A on ještě nedrží hlavičku, nepřetáčí se na bříško či nesedí? To Naše holčička už dávno dělala.“ Au. Copak vy za to můžete, že jejich holčička je torpédo a vaše miminko je prostě „pohodář“? Jednoduchou odpovědí na tyto zvídavé dotazy je, že každé dítě je jiné a nedá se nacpat do jedné tabulky s ostatními. Důležitým milníkem je i první krůček. Pokud váš potomek obchází nábytek, možná přemýšlíte, že mu pořídíte chodítko pro děti https://www.chytraliska.cz/kategorie/drevene-hracky-pro-nejmensi-a-miminka/choditka-pro-deti/. Na trhu je ohromné množství variant, a pokud zabrousíte do diskusí na internetu, zjistíte, že chodítka mají své příznivce i odpůrce. Tak jako všechno na světě. Záleží na vás, jak se rozhodnete.

A teď to bude rychlost

První krůčky už má vaše ratolest za sebou, a jestli vám vaše mateřská dovolená doteď poklidně plynula, tak teď se připravte, že zařadí vyšší rychlost a pofrčí ohromnou rychlostí. Z nejistých krůčků se stane běh, potom dítko osedlá odrážecí kolo a zjistí, že je mnohem rychlejší než pěšky a vaše poklidné procházky se změní v běh na dlouhou trať.

už_běhá

Sportem ku zdraví, už se nějakou dobu přeci chystáte začít pořádně hýbat. A toto vás vyjde levněji než fitness centrum. A stejně jako se najednou zrychlilo vaše dítě, začne zrychlovat i čas. Týden uteče jako voda, protože jedno dopoledne máte plavání, druhé cvičení, pak zajdete s kamarádkou do kavárny s hernou, když je pěkné počasí tak na místní hřiště a je tu víkend. Užívejte si každou minutu, protože už to bude jen rychlejší a rychlejší.

A co teď?

Uteklo to jako voda a vaše mateřská se nachýlila ke konci.

ve_školce

Vaše malé miminko trochu vyrostlo a čeká ho nástup do školky. Další důležitý milník. Musí se naučit být samo bez mámy. Dodnes to bylo výjimečně, teď se to stane pravidlem. Povídejte si s ním o školce, co ho čeká, jak se mu tam líbí a vnímejte jeho pocity. Stejně tak jako to není jednoduché pro nás mámy, není to jednoduché ani pro naše děti. Buďte shovívavé. Ruku na srdce, kdyby to šlo, byli bychom s nimi doma mnohem déle a užívali si to, jak vyrůstají plnými doušky.