Co to je ketóza a jak se do ní dostat?

Ketóza znamená, že ve vaší krvi je vyšší přítomnost ketolátek, než je tomu běžné. Tělo poté nemá odkud brát energii a bere si ji z vašich tuků. Jak se do této fáze dostanete? Tím, že radikálně omezíte sacharidy ve svém jídelníčku. Tělo si obvykle bere energii ze sacharidů, které přijmete. Pokud jich dostává málo, a nemá tak dostatek energie, nejdříve začne spotřebovávat glykogen ve vašich játrech a poté se vrhne na tuky.

salát

Proto, abyste se dostali do ketózy, je třeba přijmout maximálně 50 gramů sacharidů za den. A neznamená to, že jen nebudete jíst přílohy a sladká jídla. Spoustu sacharidů je i v ovoci a nějaké najdete téměř všude, například v jogurtech, mléce, sýru. Budete si muset každou přijmu tou potravinu zvážit a zapsat do vybrané aplikace či programu, která vám spočítá, kolik sacharidů jste do teď přijali.

Nelekněte se toho, že ze začátku, jak vaše tělo přichází do ketózy, se můžou nežádoucí příznaky. Budete si zřejmě připadat, jako by na vás lezla chřipka nebo jiná viróza. Je to ale zcela normální a projde si tím skoro každý, kdo se snaží dostat do ketózy. Mezi příznaky patří únava, bolest hlavy, podrážděnost, náladovost či bolest svalů. Jako prevence je doporučen dostatečný pitní režim, a to zejména čisté neperlivé vody.

maso

Jak si ověříte, že skutečně jste v ketóze? Pro to existuje vcelku jednoduchý způsob. V lékárně si zakoupíte testovací proužky, které nejsou nijak drahé a pomocí nich se otestujete. Test se provádí pomocí moči. Uvědomte si ale, že hladina ketolátek ve vašem těle kolísá během dne, proto test zopakujte víckrát za den nebo k němu přistupujte jen jako k orientačnímu testu.

Pokud vysadíte sacharidy, myslete na to, že o to více kvalitních bílkovin budete muset přijmout. Kvalitní bílkoviny čerpejte z masa, vajec, mléčných výrobků, kvalitní šunky nebo luštěnin. Bílkoviny pomáhají vašim svalům, abyste během hubnutí neztrácely i je. Navíc, při správném příjmu bílkovin je méně pravděpodobné, že vás dostihne tzv. vlčí hlad.

Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na článek o ketóze Bmbikalkulacka.