Psychomotorický vývoj miminek


Pojďme se podívat blíže na zásadní změny v psychomotorickém vývoji během prvních dvanácti měsíců.


1.    1.  měsíc


Miminko v prvním měsíci života převážně spí, proto se nám třeba ani nemusí zdát, že nějaký vývoj je, ale když se budeme dívat skutečně pozorně, určitě si změn všimneme. Dítě do prvního měsíce věku má ručičky zatnuty v pěst, jeho končetiny jsou ještě stále přikrčeny a přitaženy u trupu. Nekoordinovaně se pohybuje, kope nožičkama a máchá ručkama. Můžeme také sledovat, že otáčí hlavu za světlem, i když ještě pořádně nevidí ostré obrysy.
nožičky miminka


2.   2.   měsíc


Během druhého měsíce života se už posilují krční svaly, a v poloze na bříšku dokáže udržet zvednutou hlavičku o něco déle, než dříve. Povoluje se zaťatá pěstička a palec se uvolňuje z dlaně. Můžeme si také všimnout, že dítě reaguje na zvukové podněty, již více sleduje zrakem, naváže oční kontakt a začíná se usmívat.


3.   3.   měsíc


V poloze na bříšku se dítě dokáže vzepřít na předloktích, dlaň už je hezky uvolněná a rozevřená. Otáčí hlavičku za zajímavými věcmi, které upoutají jeho pozornost. Můžeme pozorovat první pokusy o broukání.


4.  4.    měsíc


Dítě objevuje své ruce a nohy, zvedá je do úrovně očí a prohlíží si je. Pomalu se pokouší převrátit na bok a otáčí se za zvukem. Cíleně vyžaduje společnost a začíná se hlasitě smát.


5. 5.     měsíc


Pohybově zdatnější děti se začínají přitahovat do sedu, dokáží se převrátit na bok nebo až na bříško. Zlepšuje se také jejich úchop, kdy hračku, kterou drží, si předají z jedné ruky do druhé.


6. 6.     měsíc


Blíží se první půlrok a děťátko je stále šikovnější v poloze na bříšku. Dokáže se vzepřít o dlaně, hlavičku již udrží krásně vzpřímenou. Otáčí se z bříška na záda, i opačně. Dokáže si chytit palec u nohy.


7.   7.   měsíc


Nožičky jsou v oblibě i nyní, tentokrát si snaží dát palec do pusinky a ochutnává, co se dá. Objevují se také první pokusy o plazení a skládání prvních slabik.


8.   8.   měsíc


Když dítě posadíme, dokáže samo sedět. Začíná také lézt po čtyřech a stále více zkoumá svět kolem sebe. Dokáže napodobit různé zvuky a gesta.
četba s dítětem


9.  9.    měsíc


Nyní se již většinou dokáže samo z polohy na čtyřech posadit. Leze již celkem jistě a nabírá také na rychlosti. Objevuje se takzvaný pinzetový úchop, kdy dokáže mezi palec a ukazováček vzít i drobné předměty.


1010.  měsíc


Na čtyřech to začíná být nudné, takže je čas pokusit se vstát, od tohoto není daleko k pochodování okolo nábytku nebo také samostatným prvním krůčkům. Děťátko v tomto věku velmi baví dětské říkanky a hry typu „paci – paci“.


1111.  měsíc


Stání je stále stabilnější a jistější, k prvním krůčkům, pokud ještě nepřišly, již není daleko. Dítě nám podá, hračku, když ji chceme, nebo na něco umí ukázat.

12.  měsíc


Samostatná chůze a celková koordinace pohybů je stále lepší. Přichází také spousta dalších nových věcí, jako jsou třeba slůvka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup