Juta a její využití v domácnosti

Něco o jutě

Jutové pytle jsme někdy v životě potkali všichni, ale tím samozřejmě použití juty v našich životech nekončí. Juta je přírodní textilní vlákno rostlinného původu, které lze spřádat do tlustých a odolných nití. Je to také jedno z nejlevnějších přírodních vláken na trhu a překvapivě se umisťuje hned za bavlnou z hlediska produkovaného množství a rozmanitého použití v různých komerčních odvětvích, kde se používá.

Jutová vlákna se skládají převážně z rostlinných materiálů získaných z celulózy a ligninu a jsou v barevné škále od špinavě bílé po hnědou. Jsou dlouhá 1 až 4 metry.

juta2

V současné době, kdy je kladený velký důraz na originalitu stylu bydlení a tzv. návratu ke kořenům, představuje tento materiál neobvyklou dekorační látku, která dává domovu zajímavý surový nádech. Navíc jde o biologicky dobře odbouratelný materiál, se kterým se dá při jeho využití dobře pracovat.

Toto přírodní vlákno se už opětovně používá k vytváření nejrůznějších nábytkových doplňků a tkanin oceňovaných pro svůj přirozený vzhled a jejich pozoruhodné vlastnosti včetně odolnosti a schopnosti absorbovat vodu. Rozhodně jde o materiál, o kterém ještě v budoucnu při zařizování našich domovů hodně uslyšíme.

juta3

V minulosti se toto textilní vlákno v zásadě používalo k výrobě pytlů pro přepravu potravin, ale v posledních letech vývoj jeho zpracovatelských technik umožnil širší využití, hlavně kvůli jeho funkčním vlastnostem a ekologické udržitelnosti.

Vlastnosti juty: přirozený vzhled a odolnost

Juta https://www.prima-obchod.cz/produkty/latky/juta-a-imitace-juty je stále oblíbenějším textilním vláknem díky svému přirozenému estetickému vzhledu, své odolnosti a univerzálnosti. Tento materiál, i když může být obarvený, se používá hlavně ve své přirozené barvě, což zvyšuje efekt jeho drsné struktury a přirozený, syrový vzhled. Juta je také velmi odolné vlákno, může být vystaveno slunečnímu záření po dlouhou dobu bez zabarvení a je hygroskopické.

Kam se hodí

Jedná se o přírodní materiál, který oceníte v exotickém, ošumělém a skandinávském stylu. Můžete s ním pracovat i ve starých venkovských interiérech, kde nebude nováčkem. Barva a přirozený a neutrální aspekt tohoto textilního vlákna umožňuje snadné uplatnění v nejrůznějších prostředích, pokud si zvolíte bytové doplňky nebo textilie, které nejsou v rozporu s atmosférou domu.